
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 48 in. 3-Shelf Adjustable Height Multi-Shelf Truck
- Item Code: AM-3A-2448-6PY
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
Shelves are uber-adjustable: height, slope, lip or flush edge. Available with either 2 or 3 adjustable 14 gauge shelves which can be bolted in place with their 1-1/2" lip edges facing either up or down. Shelves can be level, or positioned with a 7° or 15° slope. Bottom shelf is fixed with a 1-1/2" retaining lip.
Features
Back To Top- 800 lbs. capacity per shelf
- 14 gauge shelves
- Available with 2 or 3 adjustable shelves and a fixed base shelf
- Adjustable in the following ways:
- Shelves can be flush or lip up
- Positioned either level, or with a 7 degree or 15 degree slope
Tech Specs
Back To Top| Load Capacity | 3200 lbs |
|---|---|
| Shelves | 3 Adjustable Shelves |
| Freight Class | 175 |
| Shelf Size WxL | 24" x 48" |
| Brand | Little Giant |
| Ship Weight | 229 |
| Lip Flush | Multi-Positional |
| Overall Height | 57.25" |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |