
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/8 Inch Carbide, 2-Flute, Standard Length 90° SE Drill Point End Mill
- Item Code: AMG-1212-DP
- Brand: Melin
- Unit Size: 1
Description
Series AMG
Tech Specs
Back To Top| Series | AMG |
|---|---|
| Coating | None |
| Brand | Melin |
| Flute Length | 1" |
| Fractional Diameter | 3/8" |
| Overall Length | 2-1/2" |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Point Angle | 90° |
| Shank Diameter | 3/8" |