
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.315 Inch Min Bore Diameter, 0.6299 Inch Shank Diameter, Right Hand Holder, B05 20, 3.0472 Inch Long, Indexable Boring Bar
- Item Code: B0520120
- Brand: Komet
- Unit Size: 1
Description
1.1024 Inch Max Bore Depth, TO. 06T1. Insert Compatibility, Screw Holding Method
Tech Specs
Back To Top| Center of Cutting Edge | 4mm |
|---|---|
| Center to Cutting Edge (Decimal Inch) | 0.1575 |
| Insert Inscribed Circle (Inch) | 0.1575 |
| Insert Inscribed Circle (mm) | 4mm |
| Maximum Bore Depth | 28mm |
| Maximum Bore Depth (Decimal Inch) | 1.1024 |
| Minimum Bore Diameter | 8mm |
| Minimum Bore Diameter (Decimal Inch) | 0.3150 |
| Minimum Bore Diameter Using Triangle Insert Cartridge | 0.3150 Inch |
| Multi-Use Tool (Yes/No) | No |
| Overall Length | 3.0472 Inch |
| Toolholder Style | B05 20 |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.6299 |
| Brand | Komet |
| Hand of Holder | Right Hand |
| Lead Angle | 90 Degree |
| Type | Indexable Boring Bar |
| Complete Insert Compatibility | TOGX 06T102EN-14; TOGX 06T102FN-12; TOGX 06T102TN; TOHX 06T103EL-G06 |
| Insert Holding Method | Screw |
| Series | MicroKom |
| Shank Diameter | 16mm |
| Through Coolant | No |