
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.7087 Inch Min Bore Diameter, 0.6299 Inch Shank Diameter, Right Hand Holder, B05 20, 3.937 Inch Long, Indexable Boring Bar
- Item Code: B0520220
- Brand: Komet
- Unit Size: 1
Description
2.3622 Inch Max Bore Depth, TO. 090204 Insert Compatibility, Screw Holding Method
Tech Specs
Back To Top| Center of Cutting Edge | 9mm |
|---|---|
| Center to Cutting Edge (Decimal Inch) | 0.3543 |
| Insert Inscribed Circle (Inch) | 7/32 |
| Maximum Bore Depth | 60mm |
| Maximum Bore Depth (Decimal Inch) | 2.3622 |
| Minimum Bore Diameter | 18mm |
| Minimum Bore Diameter (Decimal Inch) | 0.7087 |
| Minimum Bore Diameter Using Triangle Insert Cartridge | 0.7087 Inch |
| Series | MicroKom |
| Shank Diameter | 16mm |
| Shank Diameter (Decimal Inch) | 0.6299 |
| Lead Angle | 90 Degree |
| Hand of Holder | Right Hand |
| Through Coolant | No |
| Insert Holding Method | Screw |
| Insert Inscribed Circle (mm) | 5.56mm |
| Multi-Use Tool (Yes/No) | No |
| Complete Insert Compatibility | TOGX 090204EN-14; TOGX 090204FN-12; TOGX 090204TN; TOHX 090204EL-G06 |
| Overall Length | 3.9370 Inch |
| Toolholder Style | B05 20 |
| Brand | Komet |
| Type | Indexable Boring Bar |