
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
M8 x 1.25 RH 4-Flute 6HX TiCN Coated Cobalt Straight Flute Coolant Fed Machine Tap
- Item Code: B195R501.0080
- Brand: Emuge
- Unit Size: 1
Description
A-GJV TAPS
Rekord A-GJV is a straight flute tap designed for cast iron with vermicular graphite such as CGI & ADI material. This design is suitable for through & blind hole applications.
Features
Back To Top- IKZ - axial coolant hole design
- TICN coated for additional wear resistance
- Form C (2-3 P) chamfer length
- Form E (1.5-2 P) chamfer length
- 6HX class of fit tolerance
- DIN / DIN standard dimensions on overall length and shank size
Tech Specs
Back To Top| Brand | Emuge |
|---|---|
| Series | A-GJV Taps |
| Size | M8 |
| Pitch | 1.25 |
| Chamfer Form | C |
| Type | Rekord A-GJV |
| Coolant Fed | Axial |
| Material | HSSE-PM |
| Flutes | 4 |
| Shank | 8mm |
| Thread Length | 20mm |
| Flute Direction | Straight |
| Coating | TiCN |
| Overall Length | 90mm |
| Chamfer | 2-3 P |
| Dimension Standards | DIN/DIN |
| Thread Standard | M |
| Cutting Direction | RH |
| Flute/Helix Angle | 0° |