
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7.142 mm Drill Diameter x 34.00 mm Flute Length 2 Flute Amorphous Diamond Coated Carbide HP Drill
- Item Code: BAA2812-C4
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Composites
Features
Back To Top- Optimized for drilling layered composites with excellent performance in virgin plastics and other composite materials
- Double angle geometry for superior performance in preventing push-out and delamination in layered composites
- Amorphous diamond coating for increased abrasion resistance
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Point Angle | 130 |
|---|---|
| Coating/Finish | Amorphous Diamond |
| Secondary Point Angle | 60 |
| Flute Length | 34.00 mm |
| LOC Multiple | (3x) |
| Overall Length | 75.00 mm |
| Shank Diameter | 8.000 mm |
| Brand | Harvey Tool |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 7.142 mm |
| Number of Flutes | 2 |