
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2.286 mm Drill Diameter x 15.00 mm Flute Length 2 Flute AlTiN Nano Coated Carbide HP Drill
- Item Code: BGN0900-C6
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Hardened Steels
Features
Back To Top- 140 Deg. point angle
- Specialized flute shape for improved chip evacuation and maximum rigidity
- Double margin design for exceptional hole accuracy and finish
- Latest generation AlTiN Nano coating offers superior hardness and heat resistance
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Select carbide grade for improved tool life
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 15.00 mm |
|---|---|
| LOC Multiple | (5x) |
| Point Angle | 140 |
| Shank Diameter | 4.000 mm |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 50.00 mm |
| Coating/Finish | AlTiN Nano |
| Metric Diameter | 2.286 mm |
| Brand | Harvey Tool |