
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.511 mm Drill Diameter x 10.000 mm Flute Length 2 Flute Amorphous Diamond Coated Carbide Miniature High Performance Drill
- Item Code: BSW0595-C4
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Composites
Features
Back To Top- Optimized for drilling glass or carbon fiber filled and reinforced composites with excellent performance in other filled, layered, and woven composite materials
- Center and OD spur point geometry for accurate scoring action, prevents fraying, uncut fibers, and tear out
- Amorphous diamond coating for increased abrasion resistance
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut Multiple | (5x) |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Metric Diameter | 1.511 mm |
| Shank Diameter | 3.000 mm |
| Coating/Finish | Amorphous Diamond |
| Flute Length | 10.000 mm |
| Point Angle | 90 |
| Overall Length | 50.000 mm |
| Brand | Harvey Tool |
| Metric | Y |