
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 in. x 5.1248 in. Taper Shank End Mill Adapter
- Item Code: BT40EM050255
- Brand: Widia-Erickson
- Unit Size: 1
Description
The tools are either prebalanced to a high specification or balanced-by-design and will perform effectively up to 15,000 RPM For applications higher than 15,000 RPM WIDIA recommends the complete toolholder assembly be balanced as one
Tech Specs
Back To Top| Clamping Hole Length Metric | 99.70 mm |
|---|---|
| Clamping Hole Length Inch | 3.9250" |
| Gage Length Metric | 64.77 mm |
| Gage Length Inch | 2.5500" |
| Overall Length Metric | 130.17 mm |
| Overall Length Inch | 5.1248" |
| Body Diameter Metric | 34.925 mm |
| Brand | Widia-Erickson |
| Decimal Diameter | 0.5000" |
| Body Diameter Inch | 1.3750" |
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Metric Diameter | 12.70 mm |
| Series | BT40 |
| Adapter Type | Taper Shank |