
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 in. x 4.1998 OAL in.Taper Shank BT40 End Mill Adapter
- Item Code: BT40EM100162
- Brand: Widia-Erickson
- Unit Size: 1
Description
The tools are either prebalanced to a high specification or balanced-by-design and will perform effectively up to 15,000 RPM For applications higher than 15,000 RPM WIDIA recommends the complete toolholder assembly be balanced as one
Tech Specs
Back To Top| Clamping Hole Length Metric | 62.59 mm |
|---|---|
| Gage Length Metric | 41.275 mm |
| Gage Length Inch | 1.6250" |
| Overall Length Metric | 106.675 mm |
| Overall Length Inch | 4.1998" |
| Body Diameter Metric | 51.79 mm |
| Body Diameter Inch | 2.0390" |
| Brand | Widia-Erickson |
| Decimal Diameter | 1.0000" |
| Fractional Diameter | 1" |
| Metric Diameter | 25.40 mm |
| Series | BT40 |
| Adapter Type | Taper Shank |
| Clamping Hole Length Inch | 2.4600" |