
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 in. x 5.0748 OAL in.Taper Shank BT40 End Mill Adapter
- Item Code: BT40EM125250
- Brand: Widia-Erickson
- Unit Size: 1
Description
The tools are either prebalanced to a high specification or balanced-by-design and will perform effectively up to 15,000 RPM For applications higher than 15,000 RPM WIDIA recommends the complete toolholder assembly be balanced as one
Tech Specs
Back To Top| Clamping Hole Length Inch | 2.5100" |
|---|---|
| Overall Length Metric | 128.90 mm |
| Overall Length Inch | 5.0748" |
| Body Diameter Metric | 62.50 mm |
| Body Diameter Inch | 2.4606" |
| Brand | Widia-Erickson |
| Gage Length Inch | 2.5000" |
| Fractional Diameter | 1 1/4" |
| Gage Length Metric | 63.50 mm |
| Series | BT40 |
| Adapter Type | Taper Shank |
| Clamping Hole Length Metric | 63.74 mm |
| Decimal Diameter | 1.2500" |
| Metric Diameter | 31.75 mm |