
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2.374 mm Drill Diameter x 16.000 mm Flute Length 2 Flute AlTiN Coated Carbide Miniature High Performance Drill
- Item Code: BVT0935-C3
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Prehardened Steels
Features
Back To Top- 140 degree point angle
- Specialized flute shape for improved chip evacuation and maximum rigidity
- AlTiN coated for improved lubricity and heat resistance
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Metric Diameter | 2.374 mm |
|---|---|
| Length of Cut Multiple | (5x) |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | Harvey Tool |
| Metric | Y |
| Flute Length | 16.000 mm |
| Shank Diameter | 4.000 mm |
| Overall Length | 63.000 mm |
| Point Angle | 140 |
| Coating/Finish | AlTiN |