
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.5000 in. (1/2) Diameter x 1/4-28 Shank Thread Carbide Rivet Shavers
- Item Code: C37093
- Brand: CoreHog
- Unit Size: 1
Description
Manufactured from solid carbide for superior tool life and fewer tool changes over traditional brazed carbide tipped designs, CoreHog's offering of Rivet Shavers swiftly shave heads of aluminum rivets to reduce aerodynamic drag.
Features
Back To Top- Designed to quickly shave heads of aluminum rivets and reduce aerodynamic drag
- Solid carbide construction for superior performance with up to 4x tool life and fewer tool changes than traditional brazed carbide tipped designs
- For use with Microstop Countersink Cages
- Wrench flats properly secure shaver
- Center cutting
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Coating | None |
|---|---|
| Overall Length | 1.210" |
| Shank Diameter | 0.5000" (1/2) |
| Size | 1/4-28 |
| Assembly Size Pairing | 1/4-28 |
| Cutter Diameter Fractional | 1/2" |
| Number of Flutes | 2 |
| Material | Solid Carbide |
| Brand | CoreHog |
| Cutter Diameter Decimal | 0.5000" |