
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.0984 in. (2.5 mm) Drill Diameter x 0.7650 in. (49/64) Flute Length Carbide 2 Flutes Brad Point Drill
- Item Code: C39380-COREHOG
- Brand: CoreHog
- Unit Size: 1
Description
Featuring specialized geometry which scores the OD of the hole to minimize fraying and tear out commonly seen in Kevlar® materials, CoreHog's Brad Point Drills provide outstanding performance when drilling Kevlar® composite materials
Features
Back To Top- Provides outstanding performance when drilling Kevlar® composite materials
- Specialized geometry scores OD of hole to minimize fraying and tear out commonly seen in Kevlar® materials
- Uncoated for high edge sharpness and cleaner holes
- Solid carbide
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Assembly Size Pairing | 2.5 mm |
|---|---|
| Shank Diameter | 0.1250" (1/8) |
| Brand | CoreHog |
| Metric Size | 2.50 mm |
| Flute Length | 0.7650" (49/64) |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 2.500" (2-1/2) |
| Coating | None |
| Material | Solid Carbide |