
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.5000 in. (1/2) Cutter Diameter x 1.1250 in. (1-1/8) Length of Cut Carbide 8 Flutes Compression Style Laminate Kevlar Cutter
- Item Code: C43066
- Brand: CoreHog
- Unit Size: 1
Description
Created specifically to provide high performance in laminated Kevlar®, these fully stocked CoreHog Compression Style Laminate Kevlar Cutters cleanly cut Kevlar® with minimized fraying.
Features
Back To Top- Engineered for high performance in laminated Kevlar®
- Compression geometry and high edge sharpness ensure cleanly cut Kevlar® with minimized fraying
- Cuts low resin/high fiber Kevlar® cleanly, reducing the need for manual rework of frayed parts
- Center cutting
- Solid carbide
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Brand | CoreHog |
|---|---|
| Coating | None |
| Decimal Diameter | 0.5000" |
| Number of Flutes | 8 |
| Overall Length | 3.000" (3) |
| Length of Cut | 1.1250" (1-1/8) |
| Shank Diameter | 0.5000" (1/2) |
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Material | Solid Carbide |