
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.3750 in. (3/8) Cutter Diameter x 0.7500 in. (3/4) Length of Cut CVD Diamond Coated Carbide 6 Flutes Square Rougher Upcut CFRP Router Bit
- Item Code: C50060
- Brand: CoreHog
- Unit Size: 1
Description
CFRP Routers - Rougher/Finisher - Upcut are engineered with unique geometry for increased material removal rates and reduced cutting forces in roughing applications, and are also excellent in semi-finishing G10 Glass, Fiberglass, glass, and fiber.
Features
Back To Top- Unique geometry for increased MRR and reduced cutting forces in roughing applications
- Provides excellent performance when semi-finishing G10 Glass, fiberglass, glass, and fiber filled plastic
- Center cutting
- True crystalline CVD diamond coating for drastically improved hardness for outstanding abrasion resistance and higher feed rates
- Solid carbide
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Decimal Diameter | 0.3750" |
|---|---|
| Shank Diameter | 0.3750" (3/8) |
| Length of Cut | 0.7500" (3/4) |
| Overall Length | 3.000" (3) |
| Brand | CoreHog |
| Coating/Finish | CVD |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 6 |
| Fractional Diameter | 3/8" |