
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.3750 in. (3/8) Cutter Diameter x 1.2500 in. (1-1/4) Length of Cut CVD Diamond Coated Carbide 12 Flutes Drill Style Upcut CFRP Router Bit
- Item Code: C50163
- Brand: CoreHog
- Unit Size: 1
Description
CFRP Routers - Drill Point Style - Upcut feature free cutting geometry, which minimizes delamination and provides excellent part finish, and is optimized for trimming CFRP and for providing great performance in Fiberglass and S-glass.
Features
Back To Top- Free cutting geometry minimizes delamination and provides excellent part finish
- Optimized for trimming CFRP and provides excellent performance in S-glass and other fiberglass materials
- Geometry allows for plunging or drilling entry
- Center cutting
- DLC coating for improved lubricity and wear resistance
- True crystalline CVD diamond coating for drastically improved hardness for outstanding abrasion resistance and higher feed rates
- Solid carbide
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Brand | CoreHog |
|---|---|
| Material | Solid Carbide |
| Decimal Diameter | 0.3750" |
| Fractional Diameter | 3/8" |
| Number of Flutes | 12 |
| Shank Diameter | 0.3750" (3/8) |
| Overall Length | 3.000" (3) |
| Coating/Finish | CVD |
| Length of Cut | 1.2500" (1-1/4) |