
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.2500 in. (1/4) Cutter Diameter x 0.7500 in. (3/4) Length of Cut CVD Diamond Coated Carbide 6 Flutes Laminate Compression Cutter
- Item Code: C59193-COREHOG
- Brand: CoreHog
- Unit Size: 1
Description
Experience excellent performance in CFRP, GFRP and other composite laminated materials with CoreHog's Laminate Compression Cutters, engineered with upcut and downcut flute geometries which compresses material inwardly to eliminate delamination.
Features
Back To Top- Upcut and downcut flute geometries compress material inwardly to eliminate delamination
- Designed to minimize fray, tear out and manual clean up of parts after machining
- Provides excellent performance in CFRP, GFRP and other composite laminated materials
- Optimized for outside trimming and slotting applications
- Center cutting
- True crystalline CVD diamond coating for drastically improved hardness for outstanding abrasion resistance and higher feed rates
- DLC coating for improved lubricity and wear resistance
- Solid carbide
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Length of Cut | 0.7500" (3/4) |
|---|---|
| Decimal Diameter | 0.2500" |
| Coating | CVD |
| Material | Solid Carbide |
| Brand | CoreHog |
| Overall Length | 2.500" (2-1/2) |
| Shank Diameter | 0.2500" (1/4) |
| Number of Flutes | 6 |
| Fractional Diameter | 1/4" |