
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.2500 in. (1/4) Cutter Diameter x 0.7500 in. (3/4) Length of Cut DLC Coated Carbide 4 Flutes Compression Style CFRP Router Bit
- Item Code: C67306
- Brand: CoreHog
- Unit Size: 1
Description
Compression Style CFRP Routers are designed to provide CNC machinists with high performance in several materials, including CFRP, GFRP, and other fiber reinforced composite materials.
Features
Back To Top- Engineered for high performance in CFRP, GFRP and other fiber reinforced materials
- Compression geometry minimizes delamination and frayed fibers
- Center cutting
- True crystalline CVD diamond coating for drastically improved hardness for outstanding abrasion resistance and higher feed rates
- Solid carbide
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Fractional Diameter | 1/4" |
|---|---|
| Overall Length | 3.000" (3) |
| Shank Diameter | 0.2500" (1/4) |
| Length of Cut | 0.7500" (3/4) |
| Material | Solid Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| Coating/Finish | DLC |
| Decimal Diameter | 0.2500" |
| Brand | CoreHog |