
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.5000 in. (1/2) Cutter Diameter x 1.0000 in. (1) Length of Cut CVD Diamond Coated Carbide 14 Flutes Square Upcut CFRP Router Bit
- Item Code: C70443
- Brand: CoreHog
- Unit Size: 1
Description
Optimized for trimming CFRP while providing excellent performance in Fiberglass and S-glass, the geometry of these fully stocked CoreHog CFRP Routers - End Mill Style - Upcut allows for ramping and plunging.
Features
Back To Top- Free cutting geometry minimizes delamination and provides excellent part finish
- Optimized for trimming CFRP and provides excellent performance in Fiberglass and S-Glass
- Geometry allows for ramping and plunging
- Center cutting
- DLC coating for improved lubricity and wear resistance
- True crystalline CVD diamond coating for drastically improved hardness for outstanding abrasion resistance and higher feed rates
- Solid carbide
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Material | Solid Carbide |
|---|---|
| Overall Length | 3.000" (3) |
| Brand | CoreHog |
| Coating/Finish | CVD |
| Number of Flutes | 14 |
| Fractional Diameter | 1/2" |
| Decimal Diameter | 0.5000" |
| Length of Cut | 1.0000" (1) |
| Shank Diameter | 0.5000" (1/2) |