
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.1718 in. Drill Diameter x 1.0310 in. (1-1/32) Flute Length Carbide 2 Flutes Brad Point Drill
- Item Code: C76734
- Brand: CoreHog
- Unit Size: 1
Description
Featuring specialized geometry which scores the OD of the hole to minimize fraying and tear out commonly seen in Kevlar® materials, CoreHog's Brad Point Drills provide outstanding performance when drilling Kevlar® composite materials
Features
Back To Top- Provides outstanding performance when drilling Kevlar® composite materials
- Specialized geometry scores OD of hole to minimize fraying and tear out commonly seen in Kevlar® materials
- Uncoated for high edge sharpness and cleaner holes
- Solid carbide
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Assembly Size Pairing | 11/64 |
|---|---|
| Coating | None |
| Material | Solid Carbide |
| Flute Length | 1.0310" (1-1/32) |
| Number of Flutes | 2 |
| Fractional Size | 11/64" |
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |
| Overall Length | 3.000" (3) |
| Brand | CoreHog |