
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.587 mm Drill Diameter x 15.500 mm Flute Length 3 Flute TiB2 Coated Carbide Miniature High Performance Drill
- Item Code: CBG0625-C8
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Aluminum Alloys
Features
Back To Top- Special 3 flute design to maximize chip flow, hole accuracy, and finish
- 130 degree point angle
- Polished flute valleys and TiB2 coating prevent built-up edge and extend tool life
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Point Angle | 130 |
|---|---|
| Coating/Finish | TiB2 |
| Number of Flutes | 3 |
| Shank Diameter | 3.000 mm |
| Length of Cut Multiple | (8x) |
| Metric Diameter | 1.587 mm |
| Overall Length | 50.000 mm |
| Brand | Harvey Tool |
| Material | Solid Carbide |
| Flute Length | 15.500 mm |
| Metric | Y |