
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2.381 mm Drill Diameter x 23.000 mm Flute Length 3 Flute TiB2 Coated Carbide Miniature High Performance Drill
- Item Code: CBG0937-C8
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Aluminum Alloys
Features
Back To Top- Special 3 flute design to maximize chip flow, hole accuracy, and finish
- 130 degree point angle
- Polished flute valleys and TiB2 coating prevent built-up edge and extend tool life
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Metric Diameter | 2.381 mm |
|---|---|
| Metric | Y |
| Coating/Finish | TiB2 |
| Length of Cut Multiple | (8x) |
| Number of Flutes | 3 |
| Point Angle | 130 |
| Brand | Harvey Tool |
| Material | Solid Carbide |
| Overall Length | 63.000 mm |
| Shank Diameter | 4.000 mm |
| Flute Length | 23.000 mm |