
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
30 in. x 60 in. Combination Shelf and Platform Truck Cart
- Item Code: CC-3060-5PYBK
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
1200 lbs. capacity. This unique cart combines the storage capacity of multiple shelves with the utility of an open deck platform truck.
Features
Back To Top- Deck Height: 7.75"
- Middle Shelf Height: 21.5"
- Shelf clearance: 12"
- Overall height: 35.5"
- 5" polyurethane wheels
- Two rigid and two swivel casters with wheel brakes
Tech Specs
Back To Top| Shelf Size WxL | 30" x 26.5" |
|---|---|
| Ship Weight | 214 |
| Wheel Brakes | Wheel Brakes |
| Brand | Little Giant |
| Wheel Description | 5" Polyurethane |
| Load Capacity | 1200 lbs |
| Deck Height | 7.75" |
| Deck Size | 30" x 60" |
| Freight Class | 250 |