
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.2969 in. (19/64) Drill Diameter x 1.5620 in. (1-9/16) Flute Length 2 Flutes Bright Finish High Speed Steel Type C Stub Length Drill
- Item Code: CD32315
- Brand: Titan USA
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Stub length for increased rigidity
- 135° Split Point, Type "C" (Diameters < .0625" not split)
- Black Oxide finish increases wear resistance and adds lubricity to improve chip flow
- High speed steel
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Brand | Titan USA |
|---|---|
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length Fractional | 2-3/4" |
| Point Angle | 135 |
| Coating/Finish | Bright |
| Flute Length | 1.5620" (1-9/16) |
| Fractional Size | 19/64" |
| Overall Length Decimal | 2.7500" |
| Shank Diameter | 0.2969" (19/64) |
| Decimal Size | 0.2969" |
| Material | High Speed Steel |