
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.3281 in. (21/64) Drill Diameter x 1.6875 in. (1-11/16) Flute Length 2 Flutes Bright Finish High Speed Steel Type C Stub Length Drill
- Item Code: CD32317
- Brand: Titan USA
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Stub length for increased rigidity
- 135° Split Point, Type "C" (Diameters < .0625" not split)
- Black Oxide finish increases wear resistance and adds lubricity to improve chip flow
- High speed steel
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Fractional Size | 21/64" |
|---|---|
| Number of Flutes | 2 |
| Material | High Speed Steel |
| Shank Diameter | 0.3281" (21/64) |
| Brand | Titan USA |
| Coating/Finish | Bright |
| Overall Length Fractional | 2-15/16" |
| Overall Length Decimal | 2.9375" |
| Point Angle | 135 |
| Decimal Size | 0.3281" |
| Flute Length | 1.6875" (1-11/16) |