
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.4688 in. Drill Diameter x 2.1250 in. (2-1/8) Flute Length 2 Flutes Bright Finish High Speed Steel Type C Stub Length Drill
- Item Code: CD32326
- Brand: Titan USA
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- Stub length for increased rigidity
- 135° Split Point, Type "C" (Diameters < .0625" not split)
- Black Oxide finish increases wear resistance and adds lubricity to improve chip flow
- High speed steel
- Precision manufactured in the USA
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Decimal | 3.6250" |
|---|---|
| Brand | Titan USA |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | Bright |
| Decimal Size | 0.4688" |
| Point Angle | 135 |
| Shank Diameter | 0.4688" |
| Flute Length | 2.1250" (2-1/8) |
| Overall Length Fractional | 3-5/8" |
| Material | High Speed Steel |