
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.2188 in. (7/32) Drill Diameter x 2.5000 in. (2-1/2) Flute Length 2 Flute Gold Oxide Coated Cobalt Aircraft Extension Drill
- Item Code: CD67714
- Brand: Titan USA
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- 135 deg. Split Point, Type "J"
- M42 cobalt
- Offered in 6" and 12" overall lengths
- Gold Oxide finish extends tool life, improves lubricity, and reduces grinding stresses
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Point Angle | 135 |
|---|---|
| Number of Flutes | 2 |
| Decimal Equivalent | 0.2188" |
| Coating/Finish | Gold Oxide |
| Brand | Titan USA |
| Fractional Size | 7/32" |
| Flute Length | 2.5000" (2-1/2) |
| Material | Cobalt |
| Overall Length | 6" |