
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.0980 in. (2.5 mm) Drill Diameter x 1.3750 in. (1-3/8) Flute Length 2 Flute Black Oxide Coated High Speed Steel Aircraft Extension Drill
- Item Code: CD68140
- Brand: Titan USA
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 6
Features
Back To Top- 135 deg. Split Point, Type "B"
- Black Oxide finish increases wear resistance and adds lubricity to improve chip flow
- Offered in 6" and 12" overall lengths
- High speed steel
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Point Angle | 135 |
|---|---|
| Material | High Speed Steel |
| Number of Flutes | 2 |
| Brand | Titan USA |
| Flute Length | 1.3750" (1-3/8) |
| Metric Size | 2.50 mm |
| Coating/Finish | Black Oxide |
| Decimal Equivalent | 0.0980" |
| Overall Length | 12" |