
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/32 in. Hole Size Burr-Zit Deburring Tool - System l - Uncoated - For Ferrous Metals
- Item Code: CE-10-1
- Brand: Whitney Tool
- Unit Size: 1
Description
Whitney Burr-Zit? Tools System l
For applications in which front and back side de-burring are required in one operation
Features
Back To Top- Each tool is designed to de-burr up to the next size
- Made in USA
- For Ferrous Metals
Tech Specs
Back To Top| UPC | 648672160105 |
|---|---|
| Hole Diameter Decimal | 0.1560" |
| Coating | None |
| Lobe Length (Metric) | 4.6 |
| Number of Lobes | 1 |
| Overall Length Metric | 101.60 mm |
| Brand | Whitney Tool |
| Pilot Length (Inch) | 1/8" |
| Shank Diameter | 0.156 |
| Lobe Length (Inch) | 3/16" |
| Overall Length Fractional | 4" |
| Pilot Length (Metric) | 3 |
| Hole Diameter Metric | 3.97 mm |