
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 in. Hole Size Burr-Zit Deburring Tool - System l - Uncoated - For Ferrous Metals
- Item Code: CE-16-1
- Brand: Whitney Tool
- Unit Size: 1
Description
Whitney Burr-Zit? Tools System l
For applications in which front and back side de-burring are required in one operation
Features
Back To Top- Each tool is designed to de-burr up to the next size
- Made in USA
- For Ferrous Metals
Tech Specs
Back To Top| Number of Lobes | 2 |
|---|---|
| UPC | 648672240104 |
| Hole Diameter Fractional | 1/4" |
| Hole Diameter Metric | 6.35 mm |
| Pilot Length (Metric) | 4.6 |
| Overall Length Metric | 101.60 mm |
| Shank Diameter | 1/4" |
| Lobe Length (Metric) | 6.4 |
| Overall Length Fractional | 4" |
| Pilot Length (Inch) | 3/16" |
| Brand | Whitney Tool |
| Coating | None |
| Lobe Length (Inch) | 1/4" |