
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
15/32 in. Hole Size Burr-Zit Deburring Tool - System l - AlTiN Coated - For Ferrous Metals
- Item Code: CE-30-1ALTIN
- Brand: Whitney Tool
- Unit Size: 1
Description
Whitney Burr-Zit? Tools System l
For applications in which front and back side de-burring are required in one operation
Manufacturer Lead Time = 1 Week
Features
Back To Top- Each tool is designed to de-burr up to the next size
- Made in USA
- For Ferrous Metals
Tech Specs
Back To Top| Hole Diameter Decimal | 0.4690" |
|---|---|
| Shank Diameter | 0.469 |
| Number of Lobes | 2 |
| Overall Length Metric | 139.70 mm |
| Pilot Length (Inch) | 3/16" |
| Pilot Length (Metric) | 4.6 |
| Overall Length Fractional | 5-1/2" |
| Brand | Whitney Tool |
| Hole Diameter Metric | 11.91 mm |
| Lobe Length (Metric) | 9.4 |
| Coating | AlTiN |
| Lobe Length (Inch) | 3/8" |