
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
43/64 in. Hole Size Burr-Zit Deburring Tool - System ll - TiAlN Coated - For Non-Ferrous Metals
- Item Code: CE-43-20TIALN
- Brand: Whitney Tool
- Unit Size: 1
Description
Whitney Burr-Zit? Tools System ll
For applications in which only the back side of the hole needs deburring.
Manufacturer Lead Time = 1 Week
Features
Back To Top- Each tool is designed to de-burr up to the next size
- Made in USA
- For Non-Ferrous Metals
Tech Specs
Back To Top| UPC | 648672672035 |
|---|---|
| Overall Length Fractional | 7-1/2" |
| Coating | TiAlN |
| Hole Diameter Metric | 17.07 mm |
| Shank Diameter | 0.672 |
| Brand | Whitney Tool |
| Overall Length Metric | 190.50 mm |
| Number of Lobes | 2 |
| Hole Diameter Decimal | 0.6720" |