
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 in. x 4.00 in. Straight Shank Indexable Drill Adapter
- Item Code: CV50SS125400
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The tools are either prebalanced to a high specification or balanced-by-design and will perform effectively up to 12,000 RPM.
Features
Back To Top- Adapter clamps straight shank tools with clamping flats
- Eliminates tooling from rotating in adapter
Tech Specs
Back To Top| Clamping Hole Length Metric | 82.55 mm |
|---|---|
| Clamping Hole Length Inch | 3.2500" |
| Overall Length Metric | 203.20 mm |
| Overall Length Inch | 8.0000" |
| Body Diameter Metric | 57.15 mm |
| Body Diameter Inch | 2.2500" |
| Series | CV50 |
| Brand | WIDIA |
| Gage Length Metric | 101.60 mm |
| Metric Diameter | 31.75 mm |
| Adapter Type | Taper Shank |
| Gage Length Inch | 4.0000" |
| Fractional Diameter | 1 1/4" |
| Decimal Diameter | 1.2500" |