
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 in. x 5.62 in. Straight Shank Indexable Drill Adapter
- Item Code: CV50SS200562
- Brand: WIDIA
- Unit Size: 1
Description
The tools are either prebalanced to a high specification or balanced-by-design and will perform effectively up to 12,000 RPM.
Features
Back To Top- Adapter clamps straight shank tools with clamping flats
- Eliminates tooling from rotating in adapter
Tech Specs
Back To Top| Gage Length Metric | 142.74 mm |
|---|---|
| Gage Length Inch | 5.6200" |
| Overall Length Inch | 9.6200" |
| Body Diameter Metric | 93.65 mm |
| Body Diameter Inch | 3.6870" |
| Brand | WIDIA |
| Decimal Diameter | 2.0000" |
| Series | CV50 |
| Adapter Type | Taper Shank |
| Overall Length Metric | 244.348 mm |
| Metric Diameter | 50.80 mm |
| Clamping Hole Length Metric | 82.55 mm |
| Fractional Diameter | 2" |
| Clamping Hole Length Inch | 3.2500" |