
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 in. x 2.50 in. CVKV40 Taper Shank End Mill Adapter
- Item Code: CVKV40BEM025250
- Brand: Widia-Erickson
- Unit Size: 1
Description
The CVKV40 tools are prebalanced to a high specification that will perform effectively up to 20,000 RPM.
Features
Back To Top- Balanceable, fine tune with optional M6 set screws
- Suitable for carbide and HSS cutting tools
Tech Specs
Back To Top| Clamping Hole Length Metric | 101.75 mm |
|---|---|
| Clamping Hole Length Inch | 4.0060" |
| Gage Length Metric | 63.50 mm |
| Overall Length Inch | 5.1870" |
| Body Diameter Metric | 19.812 mm |
| Adapter Type | Taper Shank |
| Body Diameter Inch | 0.7800" |
| Decimal Diameter | 0.2500" |
| Fractional Diameter | 1/4" |
| Metric Diameter | 6.35 mm |
| Brand | Widia-Erickson |
| Gage Length Inch | 2.5000" |
| Overall Length Metric | 131.75 mm |
| Series | CVKV40 |