
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5/8 in. x 4.50 in. CVKV40 Taper Shank End Mill Adapter
- Item Code: CVKV40BEM062450
- Brand: Widia-Erickson
- Unit Size: 1
Description
The CVKV40 tools are prebalanced to a high specification that will perform effectively up to 20,000 RPM.
Features
Back To Top- Balanceable, fine tune with optional M6 set screws
- Suitable for carbide and HSS cutting tools
Tech Specs
Back To Top| Overall Length Inch | 7.1870" |
|---|---|
| Body Diameter Metric | 41.275 mm |
| Gage Length Metric | 114.30 mm |
| Brand | Widia-Erickson |
| Clamping Hole Length Metric | 90.43 mm |
| Metric Diameter | 15.88 mm |
| Overall Length Metric | 182.55 mm |
| Body Diameter Inch | 1.6250" |
| Clamping Hole Length Inch | 3.5600" |
| Decimal Diameter | 0.6250" |
| Series | CVKV40 |
| Adapter Type | Taper Shank |
| Fractional Diameter | 5/8" |
| Gage Length Inch | 4.5000" |