
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 in. x 5.6870 in. CKV40 Taper Shank End Mill Adapter
- Item Code: CVKV40BEM075300
- Brand: Widia-Erickson
- Unit Size: 1
Description
The CVKV40 tools are prebalanced to a high specification that will perform effectively up to 20,000 RPM.
Features
Back To Top- Balanceable, fine tune with optional M6 set screws
- Suitable for carbide and HSS cutting tools
Tech Specs
Back To Top| Clamping Hole Length Metric | 100.08 mm |
|---|---|
| Clamping Hole Length Inch | 3.9400" |
| Body Diameter Metric | 44.45 mm |
| Body Diameter Inch | 1.7500" |
| Adapter Type | Taper Shank |
| Metric Diameter | 19.05 mm |
| Overall Length Inch | 5.6870" |
| Gage Length Metric | 76.20 mm |
| Overall Length Metric | 144.45 mm |
| Series | CVKV40 |
| Brand | Widia-Erickson |
| Decimal Diameter | 0.7500" |
| Fractional Diameter | 3/4" |
| Gage Length Inch | 3.0000" |