
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 in. x 5.00 in. CVKV40 Taper Shank End Mill Adapter
- Item Code: CVKV40BEM150500
- Brand: Widia-Erickson
- Unit Size: 1
Description
The CVKV40 tools are prebalanced to a high specification that will perform effectively up to 20,000 RPM.
Features
Back To Top- Balanceable, fine tune with optional M6 set screws
- Suitable for carbide and HSS cutting tools
Tech Specs
Back To Top| Clamping Hole Length Metric | 71.63 mm |
|---|---|
| Clamping Hole Length Inch | 2.8200" |
| Gage Length Metric | 127.00 mm |
| Gage Length Inch | 5.0000" |
| Overall Length Metric | 195.25 mm |
| Overall Length Inch | 7.6870" |
| Body Diameter Inch | 2.7500" |
| Series | CVKV40 |
| Body Diameter Metric | 69.85 mm |
| Brand | Widia-Erickson |
| Fractional Diameter | 1 1/2" |
| Adapter Type | Taper Shank |
| Metric Diameter | 38.10 mm |
| Decimal Diameter | 1.5000" |