
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.00 in. x 4.00 in. CVKV40 Taper Shank Shell Mill Coolant Thru Adapter
- Item Code: CVKV40BSM2C100400
- Brand: Widia-Erickson
- Unit Size: 1
Description
The CVKV40 tools are prebalanced to a high specification that will perform effectively up to 20,000 RPM.
Features
Back To Top- Balanceable, fine tune with optional M6 set screws
- Suitable for carbide and HSS cutting tools
Tech Specs
Back To Top| Adapter/Shank/Bore Dia (in.) | 1.7500" |
|---|---|
| Adapter/Shank/Bore Dia (mm) | 44.45 mm |
| Coolant Hole Diameter (in.) | 0.5370" |
| Series | CVKV40 |
| Coolant Hole Diameter (mm) | 13.63 mm |
| Overall Length (in.) | 7.3752" |
| Overall Length (mm) | 187.33 mm |
| Brand | Widia-Erickson |
| Coolant Thru | Yes |
| Shank Type | Taper Shank |