
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
50 mm ER32 CVK40 Single-Angle Collet Chuck
- Item Code: CVKV40ER32275
- Brand: Widia-Erickson
- Unit Size: 1
Description
The CVKV40 tools are prebalanced to a high specification that will perform effectively up to 20,000 RPM.
Features
Back To Top- Balanceable, fine tune with optional M6 set screws
- Suitable for carbide and HSS cutting tools
Tech Specs
Back To Top| Gage Length (mm) | 69.85 mm |
|---|---|
| Gage Length (in.) | 2.7500" |
| Clamping Hole Length (mm) | 13.627 mm |
| Collet Series | ER32 |
| Adapter/Shank/Bore Dia (in.) | 1.7500" |
| Coolant Thru | Yes |
| Brand | Widia-Erickson |
| Clamping Hole Length (in.) | 0.5365" |
| Lock Nut Dia. (in.) | 1.9685" |
| Overall Length (in.) | 5.4370" |
| Overall Length (mm) | 138.10 mm |
| Adapter/Shank/Bore Dia (mm) | 44.45 mm |
| Lock Nut Dia. (mm) | 50.00 mm |