
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 in. x 3.75 in. CVKV40 Taper Shank Shrink Fit General Purpose Toolholder
- Item Code: CVKV40HPVTT038375
- Brand: Widia-Erickson
- Unit Size: 1
Description
The CVKV40 tools are prebalanced to a high specification that will perform effectively up to 20,000 RPM.
Features
Back To Top- Balanceable, fine tune with optional M6 set screws
- Suitable for carbide and HSS cutting tools
Tech Specs
Back To Top| Overall Length (mm) | 163.5.00 mm |
|---|---|
| Overall Length (in.) | 6.4370" |
| Adapter/Shank/Bore Dia (in.) | 1.7500" |
| Coolant Hole Diameter (in.) | 0.5370" |
| Coolant Hole Diameter (mm) | 13.63 mm |
| Adapter/Shank/Bore Dia (mm) | 44.45 mm |
| Brand | Widia-Erickson |
| Coolant Thru | Yes |
| Shank Type | Taper Shank |
| Series | CVKV40 |