
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 in. x 8.50 in. CVKV50 Taper Shank End Mill Adapter
- Item Code: CVKV50BEM100450
- Brand: Widia-Erickson
- Unit Size: 1
Description
The CVKV50 tools are prebalanced to a high specification that will perform effectively up to 20,000 RPM. For any applications higher than 20,000 RPM, WIDIA? recommends that the complete toolholder assembly (toolholder, retention knobs, collets, hardware, and cutting tools) be balanced as one identity
Features
Back To Top- Balanceable, fine tune with optional M6 set screws
- Suitable for carbide and HSS cutting tools
Tech Specs
Back To Top| Clamping Hole Length Metric | 114.12 mm |
|---|---|
| Overall Length Inch | 8.5000" |
| Overall Length Metric | 215.90 mm |
| Decimal Diameter | 1.0000" |
| Body Diameter Inch | 2.0000" |
| Body Diameter Metric | 50.80 mm |
| Gage Length Inch | 4.5000" |
| Brand | Widia-Erickson |
| Adapter Type | Taper Shank |
| Clamping Hole Length Inch | 4.4930" |
| Gage Length Metric | 114.30 mm |
| Fractional Diameter | 1" |
| Metric Diameter | 25.40 mm |
| Series | CVKV50 |