
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 in. x 4.00 in. CVKV40 Taper Shank Shrink Fit General Purpose Toolholder
- Item Code: CVKV50HPVTT050400
- Brand: Widia-Erickson
- Unit Size: 1
Description
The CVKV50 tools are prebalanced to a high specification that will perform effectively up to 20,000 RPM. For any applications higher than 20,000 RPM, WIDIA? recommends that the complete toolholder assembly (toolholder, retention knobs, collets, hardware, and cutting tools) be balanced as one identity
Features
Back To Top- Balanceable, fine tune with optional M6 set screws
- Suitable for carbide and HSS cutting tools
Tech Specs
Back To Top| Overall Length (mm) | 203.20 mm |
|---|---|
| Adapter/Shank/Bore Dia (in.) | 2.7500" |
| Overall Length (in.) | 8.0000" |
| Coolant Thru | Yes |
| Coolant Hole Diameter (in.) | 0.8780" |
| Coolant Hole Diameter (mm) | 22.30 mm |
| Series | CVKV50 |
| Adapter/Shank/Bore Dia (mm) | 69.85 mm |
| Brand | Widia-Erickson |
| Shank Type | Taper Shank |