
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/8 (9.52mm) Cyclone XD, 8X, Coolant Fed, High Performance Long Length, Double Margin Drill - ALtima Plus Coated
- Item Code: CXDCL3750AP
- Brand: MA Ford
- Unit Size: 1
Description
Cyclone XD - Series CXDCL
Designed for high performance drilling in a broad range of materials
Features
Back To Top- Cyclone XD 8X Coolant Fed Long Lgth Drill
Tech Specs
Back To Top| Point Length | 1.47 |
|---|---|
| Angle | 140°-142° |
| Shank Diameter | 10 |
| Length of Flute | 95 |
| Neck Length | 71 |
| Overall Length | 139 |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | AlTiN |
| Metric Diameter | 9.52 mm |
| Series | Cyclone XD |
| Brand | MA Ford |
| Decimal Diameter | 0.3750" |
| Fractional Diameter | 3/8" |
| Helix Angle | 30° |
| Material | Solid Carbide |