
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6.8mm Cyclone XD Solid 3X Stub Length High Performance Drill ALtima Plus Coated
- Item Code: CXDSS 0680AP
- Brand: MA Ford
- Unit Size: 1
Description
Cyclone XD - Series CXDSS
Designed for high performance drilling in a broad range of materials.
ALtima® Plus- This Aluminum Titanium Nitride (AlTiN) multi-layer coating has optimized coating structure, with pre and post treatment of the coating for optimized high performance drilling in any ferrous material.
Features
Back To Top- Lower Thrust Point Geometry
- Enhanced Double Margin Design
Tech Specs
Back To Top| Cutting Depth | 24 |
|---|---|
| Shank Diameter | 8mm |
| Type | Drill |
| Overall Length | 79mm |
| Brand | MA Ford |
| Helix Angle | 30° |
| Length of Cut | 34mm |
| Angle | 140°-142° |
| Material | Solid Carbide |
| Metric Diameter | 6.80 mm |
| Number of Flutes | 2 |
| Coating/Finish | AlTiN |
| Decimal Diameter | 0.2677" |
| Series | Cyclone XD |