
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 Inch (152 mm) Dia. National Detroit Dual-Action Sander, Non-Vacuum, 10,000 RPM, 3/8 Inch (10 mm) Dia. Orbit, Rear Exhaust, with Wobble
- Item Code: DAQ6
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
10,000 RPM National Detroit DAQ-6 is truly two-tools-in-one, easily changing from a Rotary Disc Sander to Random Orbital Sander with the flip of a switch. Ideal for metal applications; great on composite materials.
Features
Back To Top- Excellent for automotive work, such as paint stripping and blending.
- Also utilized for leveling glue seams on Corian and other solid surfaces.
- Includes 6" (152 mm) Diameter, Non-Vacuum, Vinyl-Face Pad.
Tech Specs
Back To Top| Length Inch (mm) | 8.5" (216) |
|---|---|
| Weight Pounds (kg) | 4.4 (2.0) |
| Height Inch (mm) | 4.25" (108) |
| Hose I.D. Size Inch (mm) | 1/4" (6) |
| Exhaust Type | Rear |
| Brand | Dynabrade |
| Orbit Dia. Inch (mm) | 3/8" (10) |
| Backing Pad Diameter Inch (mm) | 6" (152) |
| Free Speed RPM | 10,000 |
| hp (W) | 0.25 (182) |
| Tool Spindle Thread | 5/16"-24 Female |