
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
26 in. x 54 in. Steel Bumper Frame Drywall Cart with Floor Locks
- Item Code: DCB2654-2R8PYFL
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
2000 lbs. capacity. All the great features of our standard drywall cart with the added protection of a tubular steel bumper frame surrounds the perimeter to protect doorways and walls.
Features
Back To Top- 12 gauge steel deck
- Tubular steel bumper frame
- Deck measures 14" x 44"
- Deck is sloped back to retain load
- Overall 26"W x 54"L x 51"H
- 8" Polyurethane Wheels
Tech Specs
Back To Top| Features | Steel Bumper |
|---|---|
| Ship Weight | 181 |
| Load Capacity | 2000 lbs |
| Brand | Little Giant |
| Wheel Brakes | Floor Lock |
| Overall Height | 51" |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Freight Class | 250 |
| Wheel Description | 8" Polyurethane |