
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.0890 in. Drill Diameter x 0.6000 in. Flute Length 2 Flutes Amorphous Diamond Coated Carbide HP Drill
- Item Code: DDB0890-C4
- Brand: Harvey Tool
- Unit Size: 1
Description
For Composites
Features
Back To Top- Optimized for drilling layered composites with excellent performance in virgin plastics and other composite materials
- Double angle geometry for superior performance in preventing push-out and delamination in layered composites
- Amorphous diamond coated for increased abrasion resistance
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 0.6000" |
|---|---|
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Diameter | 0.1875" (3/16) |
| Material | Solid Carbide |
| Coating/Finish | PVD |
| Drill Diameter Decimal | 0.0890" |
| Brand | Harvey Tool |
| Overall Length Decimal | 2.5000" |
| Overall Length Fractional | 2-1/2" |
| Point Angle | 130 |
| Length of Cut Multiple | (5x) |
| Point Angle Secondary | 60 |