
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
24 in. x 48 in. x 57 in. 2-Shelf Flush Edges 2-Sided Shelf Truck
- Item Code: DET2-2448-6PY
- Brand: Little Giant
- Unit Size: 1
Description
3600 lbs. capacity. Expanded metal ends extend 48" high above the deck, improve visibility, and allow 2-way access to material.
Features
Back To Top- Expanded metal end panels extend 48" above deck
- 12 gauge steel shelves
- Two rigid and two swivel casters
- 6" non-marking polyurethane wheels
- All-welded construction
Tech Specs
Back To Top| Brand | Little Giant |
|---|---|
| Shelf Clearance | 22.5" |
| Overall Height | 57" |
| Wheel Description | 6" Polyurethane |
| Freight Class | 175 |
| Lip Flush | Flush Shelves |
| Shelves | 2 Shelves |
| Caster Type | 2 Rigid, 2 Swivel |
| Shelf Size WxL | 24" x 48" |
| Load Capacity | 3600 lbs |
| Ship Weight | 171 |